Crohn hastalığı, müzmin, ağızdan makata kadar herhangi bir yerde oluşabilen iltihabi bir hastalıktır.

Genellikle rektumu(kalın barsağın son kısmı), kalın barsak ve ince barsağın (bağırsağın) alt kısımlarını (ileumun son bölümü) etkiler. Nadiren mide, yemek borusu veya ağız da etkilenebilir.

Hastaların %30’unda kalın barsak, %30’unda ince barsak, %30’undada hem kalın hem de ince barsak etklenir.

İltihapla seyreden bu hastalıkta barsağın  tüm katmanları tutulabilir ve ayrıca sağlam barsak ve hastalıklı barsak segmentleri şeklinde atlamalı tarzda tutulum görülebilir.

 

Crohn hastalığının, özellikle yemek zamanlarında daha fazla karın ağrısı ve ishal gibi Ülseratif kolitten daha ısrarcı belirtileri vardır.

Kimlerde Crohn Hastalığı olur?

Tablo 1: Kimlerde Crohn hastalığı olur?
AvrupaHer 100.000 kişide 0,3 ila 12,7 kişi
Asya ve Orta DoğuHer 100.000 kişide 0,04 ila 5,0 kişi
Kuzey AmerikaHer 100.000 kişide 0 ila 20,2 kişi
YaşHer yaşta oluşabilir ama yaygın olarak 18 ila 35 yaş arasında başlar
CinsiyetKadınlarda ve erkeklerde eşit rastlanır
DiğerEn sık olarak sigara kullanan kişilerde oluşur – sigara kullanımıyla hastalık kötüleşir. Sigara kullananların ameliyat riski, sigara kullanmayanların iki katıdır. Sigarayı bırakmak bu artmış riski ortadan kaldırır.

Araştırmalar, Crohn hastalığında genetik yatkınlık olduğunu göstermişlerdir. Sıklıkla Crohn hastalığı olan kişilerin yüzde 20’sinin Crohn hastalığı veya Ülseratif koliti olan birinci dereceden bir akrabaları (birinci dereceden kuzen veya daha yakın) bulunmaktadır.

Anne ve babada hastalık olması durumunda çocukların Crohn hastası olma riski yüzde 10, kardeşlerde hastalık olma riski ise yüzde 35’tir.

Crohn hastalığı

crohn hastalığı

Belirtiler

Hastalığın belirtileri hastalığın tuttuğu bölgeye göre değişir. İlk belirtilerin ortaya çıkmasından tanı konulmasına kadar geçen süre, ülseratif kolit hastalarına göre genellikle daha uzundur. Bunun sebebi, belirtilerin başlangıçta karakteristik özellikler göstermemesi ve doğru tanının konulmasını güçleştirmesidir.

Karın ağrısı olma eğilimi ülseratif kolit hastalarına göre çok daha yüksek, dışkıda kan olma ihtimalide biraz daha düşüktür.

Diğer belirtiler şunlardır

Tablo 2: Crohn hastalığının belirtileri
Dışkıda kanAra sıra
İshalGevşek, sulu veya sık dışkılama
Acil dışkılama ihtiyacıMevcut
Kanlı dışkılamaZaman zaman
AteşZaman zaman
AğrıZaman zaman, özellikle karnın sağ alt tarafında, muhtemelen pelviste ağrıyla birlikte
Diğer– İştah kaybı
– Kilo kaybı
– Halsizlik
– Anüste yaralar, çıbanlar veya fistüller, muhtemelen cerahatle birlikte (anüsteki değişiklikler bir süre için hastalığın ilk ve tek belirtisi olabilir)
– Ağızda yaralar

Crohn hastalığı olan çocuklar, hem büyümede hem de cinsel gelişimde gecikme yaşayabilirler. Bu hastalarda demir eksikliği , vitamin eksikliği ve beslenme bozuklukları görülebilir

Daha detaylı bilgi için